Savaş Ünlü

Savaş Ünlü, İzmirli öykü yazarıdır. 1978 yılında Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe bölümünden mezun oldu. Ülkemizin birçok yerinde çalıştı. Lise yıllarında başlayan yazma merakı daha da artarak sürüyor. Mizah öyküleriyle başlayan edebiyat yaşamı radyo oyunları, televizyon için güldürü senaryoları, daha sonraları dizilere senaryo, senaryo öyküleriyle sürdü. Sahne için oyunlar yazdı. Son yıllarda yazdığı Temel fıkraları çeşitli yayın organlarında yayımlanıyor.
Ülkemizde yayımlanan pek çok dergi, gazetede yazdı. Yazmaya devam ediyor. Savaş Ünlü’nün yazdığı dergi ve gazetelerin bazıları şunlardır: Gırgır, Fırt, Pişmiş Kelle, Cumhuriyet-Vaziyet, Akşam-Galeri, YeniAsır-Pota, Gazete Ege, Varlık Dergisi, E Dergisi, Milliyet, Pes, Mazete, ABC, Gezi, Travel, Seyahat, Sözcü Gazetesi, Karadeniz-Taka, Homur Mizah Dergisi, Pervasız, Sabah Gazetesi, Yeni Emel, Sivilce Mizah Dergisi, Saat Kulesi, Yurtta Uyanış, Gıcık, Panik, Delidolu, Obur Mizah Dergisi, Kaçak Yayın, Ege Telgraf, Kamuoyu Gazetesi, Çevre Sağlık, Turist Dergisi, Birgün Gazetesi, Hürriyet Sanat, Cumhuriyet Kitap Eki gibi daha onlarca gazete ve dergide yazdı, yazıyor.
İlköğretim Türkçe kitaplarında öyküleri okuma parçası olarak okutuluyor. Yayınevlerinde editörlük, yayın yönetmenliği, yayın koordinatörlüğü yapmaktadır.
Karikatür sanatının gelişmesi için ulusal ve uluslararası yarışmalarda seçici kurul üyeliği ve koordinatörlük yapmaktadır.
Ülke çapında yapılan yarışmalarda, içinde birinciliklerin de olduğu ödüller kazandı. Şimdiye dek 180 kitabı yayımlandı. Birçok ortak kitapta eserleri yer aldı. Gazete ve dergilerde kitap tanıtımları yaptı. Televizyonlarda da kitap tanıtımları ilgiyle izlendi. “Bir İzmir Rüyası” adlı oyunu İzmir Devlet Senfoni Orkestrası tarafından defalarca sahnelendi.
Yazarlar ve şairler sözlüklerinde yer aldı. Yazma yaşamı çocuk, mizah öyküleriyle sürüyor. Özellikle Türk edebiyatına emek vermiş sanatçıların yaşamlarını özgün olarak sahneye aktarıyor. Orhan Veli, Sait Faik, Halikarnas Balıkçısı, Yunus Emre, Nasrettin Hoca, Hasan Tahsin, Safiye Ayla, yaşamlarını oyunlaştırdığı unutulmaz sanatçılarımızdan bazılarıdır. Bunların dışında tiyatro oyunları da vardır.
Okullarda tiyatro sevgisini aşılaması günümüzde onlarca sanatçının yetişmesine neden oldu. Birçoğu televizyon dizilerinde, filmlerde rol almaktadır, hem de tanınan kişilerdir.
Savaş Ünlü’nün eserlerinden bazıları da şunlardır: Patlayacak mı? En Güzel Yarıyıl Tatili, Sevgi Gezegeni, Annemin Yaramazlıkları, Babamın Yaramazlıkları, Ben Yaramaz Değilim, Annem Babam Yalanı Sevmez, Dedem Kuluçkaya Yattı, Beyaz Çoraplar, Yün Çoraplar, Kediler Sirki, Güneş Bize Küstü, Feriba, Dert Babası, Manken Olacağım, Kitaba Sevdalandık, Sevginin Dili Birdir, Kedi Kampı, Yaramazlar Sınıfı Ormanda, Okuyucunun Kulağını Çeken Kitap, Futbolcu Olacağım, Kıvırcık Ev Tamircisi, Evimizin İçindeki Lunapark…
Şimdiye dek çalıştığı yayınevleri şunlardır: İnkılap, BU Yayınları, Morpa, ABM, Yaz Yayınları, Özyürek, Çalışkan Karınca, Bilgiyolu Kültür…

Yazar'ın Kitapları